Connect with us

Aktualności

Zdolność kredytowa – co to znaczy i dlaczego jest ważna?

Zdolność kredytowa to kluczowy czynnik, który decyduje o tym, czy konsument będzie mógł uzyskać kredyt lub pożyczkę na realizację swoich planów finansowych. W poniższym artykule dowiesz się, co to dokładnie jest zdolność kredytowa, jakie czynniki mają na nią wpływ oraz jak można ją poprawić. Ponadto, omówimy kwestię wakacji kredytowych oraz sposoby na sprawdzenie swojej aktualnej zdolności kredytowej.

Wakacje kredytowe a zdolność kredytowa – jak to działa?

Wakacje kredytowe, czyli czasowa przerwa w spłacie kredytu, to rozwiązanie, które może być atrakcyjne dla osób potrzebujących chwilowego oddechu w zarządzaniu swoim budżetem. Jednak przed skorzystaniem z tej możliwości warto zastanowić się, jak wpłynie to na naszą zdolność kredytową.

Po pierwsze, czas trwania wakacji kredytowych przedłuża okres kredytowania, przez co łączna kwota do spłaty może się zwiększyć. Wpływa to na zdolność kredytową, ponieważ banki obawiają się długotrwałego zadłużenia swoich klientów, które mogłoby utrudnić spłatę nowych, równoczesnych zobowiązań.

Po drugie, wakacje kredytowe są widoczne w bazach danych gromadzonych przez firmy takie jak Biuro Informacji Kredytowej czy Krajowy Rejestr Długów. Może to wpłynąć negatywnie na zdolność kredytową, jeśli będzie to traktowane jako zła historia kredytowa. Przed podjęciem decyzji o wakacjach kredytowych warto sprawdzić, czy dany bank zgłasza taką informację do baz danych.

zdolność kredytowa

Jaka zdolność kredytowa jest przy moich zarobkach?

Zdolność kredytowa jest indywidualna dla każdej osoby i zależy od kilku czynników, takich jak dochód, zobowiązania finansowe, historia kredytowa oraz wiek kredytobiorcy. Przy określaniu zdolności kredytowej banki stosują progowe wartości dotyczące relacji dochodów do rat kredytowych. Na ogół, raty kredytowe nie powinny przekraczać 40-50% stałego dochodu netto.

Oto kilka kroków, które można wykonać, aby określić swoją zdolność kredytową w oparciu o zarobki:

 • Określ wysokość stałego dochodu netto,
 • Zsumuj wszystkie bieżące zobowiązania finansowe, takie jak raty kredytów czy alimenty,
 • Wyznacz maksymalną miesięczną ratę kredytu, którą jesteś w stanie obsłużyć, oraz sprawdź jaką kwotę kredytu jesteś w stanie otrzymać,
 • W razie potrzeby zasięgnij porady eksperta finansowego lub skorzystaj z darmowego kalkulatora zdolności kredytowej dostępnego w wielu instytucjach finansowych.

Skąd wiedzieć, czy mogę wziąć kredyt?

Aby ułatwić odpowiedź na to pytanie, warto sprawdzić swoją historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) lub innych tego typu instytucjach, takich jak Krajowy Rejestr Długów (KRD) czy BIG InfoMonitor. Dostęp do takich danych można uzyskać poprzez rejestrację na stronie internetowej danej instytucji i wnioskowanie o wygenerowanie raportu.

Sprawdzenie swojej historii kredytowej pozwoli dowiedzieć się, czy:

 • nie ma nas na tzw. czarnej liście dłużników,
 • mamy jakieś opóźnienia w spłacie zobowiązań,
 • czy nasze dane w bazie są prawidłowe.

Jeśli wynik kontroli będzie pozytywny, to możemy z dużym prawdopodobieństwem wziąć kredyt. Warto jednak pamiętać, że zdolność kredytowa może być różnie interpretowana przez poszczególne banki, dlatego warto złożyć wnioski w kilku instytucjach i porównać oferty.

Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Oto kilka wskazówek, dzięki którym można zwiększyć swoją zdolność kredytową:

 • Zaplanuj swoje wydatki, aby nie zgłaszać kilkukrotnie tego samego zobowiązania,
 • Zawczasu ustal plan spłaty kredytów, unikając zadłużenia się na więcej niż 40-50% swoich dochodów,
 • Spróbuj zwiększyć swoje przyszłe dochody, np. poprzez podjęcie dodatkowej pracy czy inwestowanie,
 • Nie bierz kredytów na nieplanowane cele, które mogą wpłynąć na Twoją zdolność kredytową,
 • Staraj się terminowo spłacać wszelkie zobowiązania,
 • Uważnie analizuj swoją historię kredytową i dbaj o jej poprawę.

Wniosek: Zdolność kredytowa to istotny element oceny przez bank umiejętności kredytobiorcy do spłaty zaciągniętego kredytu. Ważne jest, by zrozumieć, czym jest zdolność kredytowa oraz na czym polega jej ocena. Dzięki świadomemu podejściu do tematu oraz śledzeniu swojej sytuacji finansowej można zwiększyć swoje szanse na uzyskanie kredytu. W razie wątpliwości warto skorzystać z usług doradcy finansowego, który pomoże w osiągnięciu zamierzonych celów.

Źródła:
biuroinformacjikredytowej.pl
krd.pl
big.pl

R E K L A M A

PARKERSKLEP.COM - Sklep Parker

Sklep ParkerR E K L A M A

Sklep Waterman

Sklep WatermanR E K L A M A

Przychodnia weterynaryjna MEDVET

MEDVETTrending