Connect with us

Aktualności

Kiedy może wkroczyć komornik sądowy? Co warto wiedzieć?

Komornik sądowy

Komornik sądowy to funkcjonariusz publiczny, który działa z ramienia sądu rejonowego. To, kiedy wkracza komornik sądowy, zależy od dwóch czynników. Należy do nich tytuł egzekucyjny lub nakaz zapłaty oraz pisemny wniosek o wszczęcie egzekucji złożony w kancelarii komorniczej. Jak dokładnie przebiega cała procedura egzekucyjna, kiedy przychodzi komornik sądowy i co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Sądowy nakaz zapłaty – kiedy wkracza komornik sądowy

Wedle przepisów, które regulują pracę komornika sądowego, nie może on działać bez odpowiedniej podstawy prawnej. A jest nią nic innego jak:

 • prawomocny tytuł egzekucyjny lub nakaz zapłaty – może nim być:
  • orzeczenie sądu lub ugoda zawarta przed sądem
  • bankowy tytuł egzekucyjny
  • orzeczenie referendarza sądowego
 • oraz wniosek wierzyciela o wszczęcie egzekucji komorniczej

Wierzyciel, żeby móc wszcząć postępowanie komornicze, po prostu musi posiadać tytuł egzekucyjny. Tylko w nielicznych przypadkach egzekucja komornicza ma miejsce z urzędu. Skoro już wiemy, kiedy może wkroczyć komornik, to warto przejść do tego, jak szybko wszczyna on postępowanie komornicze.

Jak szybko działa komornik sądowy

To, jak szybko działa komornik ma znaczenie zarówno dla wierzyciela, jak i dla dłużnika. Wiele zależy od tego, jak szybko wierzyciel złoży wniosek o wszczęcie egzekucji komorniczej. Natomiast sam czas przebiegu całego postępowania zależy od kilku czynników. Jakich dokładnie?

Czas trwania egzekucji komorniczej zależy od:

 • sposobu w egzekucji określonego przez wierzyciela, może to być egzekucja:
  • świadczenia pieniężnego (z wynagrodzenia, emerytury, rachunków bankowych itp.)
  • zniesienia współwłasności nieruchomości
  • świadczenia niepieniężnego (zajęcie ruchomości, takich jak samochód czy cenne przedmioty)
 • ilości spraw prowadzonych przez komornika
 • skuteczności komornika
 • stanu majątkowego dłużnika

Przykładowo postępowanie egzekucyjne obejmujące zajęcie nieruchomości, może trwać od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. Przy czym działanie komornika nie ma jakichś ograniczonych norm czasowych. Wedle przepisów prowadzone jest do momentu zaspokojenia roszczenia wierzyciela. Z drugiej strony komornik w sytuacji, gdy nie ma możliwości ściągnięcia długu, może wnieść do sądu o umorzenie postępowania egzekucyjnego. Ma to miejsce wtedy, gdy wierzyciel nie potrafi wskazać innego, bardziej skutecznego sposobu egzekucji.

Kiedy przychodzi komornik sądowy – co jeszcze warto wiedzieć?

Dla dłużnika najważniejszy jest moment zajęcia przez komornika rachunku bankowego, pensji ruchomości lub nieruchomości. Zatem kiedy przychodzi komornik sądowy po odbiór długu? Dzisiaj za sprawą nowoczesnych narzędzi komornik bardzo szybko identyfikuje dłużnika oraz jego stan majątkowy. A system Ognivo pozwala na błyskawiczne znalezienie i zajęcie rachunku bankowego dłużnika. Co ważne, odbywa się to bez wcześniejszego pisemnego informowania dłużnika o tym fakcie.

Dlatego też, jeśli sprawa trafia już do komornika, to z reguły nie ma co liczyć na zbyt długą zwłokę w postępowaniu. Trzeba być gotowym na pojawienie się komornika w każdej chwili.

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

R E K L A M A

PARKERSKLEP.COM - Sklep Parker

Sklep ParkerR E K L A M A

Sklep Waterman

Sklep WatermanR E K L A M A

Przychodnia weterynaryjna MEDVET

MEDVETTrending